BUJ

Biezi_Uzdotie_jautajumi_g_c2

 BUJ

(biežāk uzdotie jautājumi)

1. Kam jāpievērš uzmanība pirms bērnam piemērotākās vasaras nometnes izvēles?

  • Pats pirmais solis – ielūkoties Valsts izglītības satura centra tīmekļa lapā publicētajā nometņu reģistrā: nometnes.gov.lv. Tajā ik gadu tiek apkopota informācija par visām nometnēm, kuru rīkošana ir saskaņota ar pašvaldībām un citām nometnes uzraugošajām iestādēm un dienestiem.
  • Otrs solis – tā ir atklāta saruna ar bērnu, jo uz nometni brauks tieši viņš, nevis Jūs! Esam dzirdējuši par muzikāliem bērniem, kuri nonākuši džudo nometnē. Tā ir šoka terapija, kuru noteikti nav vēlams izmantot, jo nometnes mērķis ir nodrošināt, lai bērns brīvo laiku pavadītu droši un noderīgi ne tikai fiziskās, bet arī garīgās veselības izpratnē.
  • Ja bērns uz nometni dosies pirmo reizi, ir vērts ar viņu apspriest, vai viņš būs gatavs pilna laika – diennakts – nometnes programmai vai drošības pēc labāk uzsākt nometņu apmeklētāja gaitas ar dienas nometni, jo tā ik vakaru viņš varēs atgriezties savās mājās.
  • Kad esat ielūkojušies saskaņoto nometņu sarakstā un uzzinājuši atvases vēlmes, ir īstais laiks salīdzināt tematiski vispiemērotākās nometnes. Ir jālasa nometņu aktivitāšu programmas un jāsazinās ar organizatoriem, lai pārliecinātos, kas tieši no solītā ir jau ietverts nometnes cenā. Pie viena der apvaicāties, vai nometnes dalībnieki tiks apdrošināti (Latvijā tas nav obligāti), vai viņiem ir jāņem līdzi savi materiāli radošajām nodarbībām, cik pieaugušo būs klāt visu nometnes laiku un – galu galā – kur gulēs Jūsu atvase.
  • Uzzinot visu informāciju, kā arī izvērtējot uzsākto dialogu ar 2–3 nometņu rīkotājiem, Jūs noteikti jau būsiet sapratuši, kurš ir tas pakalpojuma sniedzējs, kura saziņa un nometne būs piemērota Jūsu bērnam.

2. Kādēļ vecāki izvēlas sūtīt bērnus valodu nometnēs? Cik gadu veci bērni tajās parasti piedalās?

Visbiežāk vecāki rūpējas, lai bērni vasaru pavadītu, ne tikai baudot izklaides, bet arī apgūstot jaunas zināšanas, kā arī atkārtotu jau zināmo – jo ir pierādīts, ka svešvalodu zināšanas dziest, ja tās netiek regulāri izmantotas. Svešvalodu apguve visātrākā ir tieši agrā bērnībā, tomēr tas vēl nav pats piemērotākais vecums dalībai nometnē, jo tad jaunajam cilvēkam ir jābūt jau kaut nedaudz patstāvīgam.
Pilna laika nometnes piedāvājam apmeklēt dalībniekiem jau no 5 gadu vecuma. Esam novērojuši, ka ir bērni, kuri šajā vecumā ir jau ļoti droši un spēj par sevi parūpēties, kamēr daži ir intraverti un ļoti saistīti ar vecākiem, tādēļ nometnes var ar prieku izbaudīt no 7–9 gadu vecuma. Katrs cilvēks ir unikāls.

3. Kā izvēlēties – sūtīt bērnu uz dienas vai diennakts nometni?
Vienas „brīnumreceptes” nav. Svarīgi atcerēties, ka dienas nometnes parasti ir lētākas, jo ar to rīkošanu ir saistīts mazāks skaits izmaksu pozīciju. Bet vēl būtiskāk ir saprast, vai Jūsu bērns ir psiholoģiski gatavs dzīvot kopā ar nupat iepazītiem vienaudžiem nedēļu prom no mājas. Ja par to nav viennozīmīgas pārliecības, labāk sākt ar dienas programmu.

4. Kā palīdzēt bērnam labāk sagatavoties dalībai pirmajā nometnē viņa mūžā?
Līdzko atvase ir izteikusi vēlmi mēģināt nometnes dalībnieka gaitas, ir būtiski jau laikus pirms nometnes ar bērnu kopā pārrunāt nometnes programmu, aktivitātes, apskatīties kartē, kur īsti bērns dzīvos. Iespējams, tīmeklī ir pieejamas arī fotogrāfijas no apvidus vai viesu nama, kurā plānota nometne. Vēlams arī bērnu iedrošināt, uzdodot jautājumus par viņa dalību, sadzīvi un kārtību nometnē. Ja kāds no jautājumiem vecākiem sagādā neskaidrības vai pat bažas, noteikti ir vērts šo jautājumu pavaicāt arī nometņu rīkotājam.

Ja ir iespēja, uz pirmo nometni doties bērnam ir daudz drošāk, ja viņš uz to ir pieteicies kopā ar draugu vai kaimiņu, klasesbiedru, jo, kā zināms – kopā jautrāk!

5. Cik daudz bērns vienā nometnē var apgūt svešvalodu?
Nometnes parasti ilgst 5 vai 6 dienas, taču ir arī dalībnieki, kuri apmeklē vairākas pilna laika nometņu programmas pēc kārtas.

Diennakts nometņu dalībnieku mērķis nav tikai un vienīgi svešvalodu apguve, viņi mācās daudz jauna sev interesējošās tēmās, viņiem svarīgi ir arī jaunie draugi, aktivitātes, spēles, piedzīvojumi un atpūta pie dabas.
Dienas nometnēs valodas apguve ir intensīvāka, tomēr tas, cik bērns iemācās, lielā mērā ir atkarīgs no viņa paša motivācijas – līdzīgi kā pieaugušajiem. Ir bērni, kuriem patīk svešvalodu apguve vai arī vecāki viņiem ir sekmīgi spējuši izskaidrot svešvalodu nozīmi ikviena cilvēka nākotnes un karjeras iespējās – šie bērni valodu apgūst daudz un ātri. Protams, nometnēs ir arī bērni, kuriem būtiska ir tikai atpūta un viņiem nav skaidras motivācijas uzlabot svešvalodas prasmes.
Skrivanek Baltic nometnēs svešvalodu apguvi cenšamies pārvērst par spēli, komandu uzdevumiem, intrigu – tas visbiežāk palīdz, jo svešvalodu apguve patiesi var būt arī jautra!

6. Cik lielas ir nometņu grupas?
Vienā diennakts nometnē ir līdz 30 bērniem, taču bieži grupas ir mazākas, bet vienā dienas nometnē piedalās ne vairāk par 10 bērniem.

Skrivanek Baltic nometnēs vienmēr uz 15 nometnes dalībniekiem ir vismaz divi pedagogi, kuri atbild par viņu atpūtu un izglītību.

7. Kādas ir valodu mācību metodes bērnu nometnēs?
Galvenokārt pasniedzēji izmanto
EFFECTO mācību metodi, jo šīs īpaši Skrivanek Baltic valodu pasniedzējiem izstrādātās metodes mērķis ir sniegt valodas zināšanas radoši un interaktīvi, piemēram, lai bērnam nerastos doma, ka viņš vasaras laikā ir nokļuvis tik ierastajā skolas solā. Valodu apguvē tiek izmantoti arī spēles un citu aizraujošu aktivitāšu elementi, kas ir atbilstoši bērnu vecumam un interesēm. Ļoti būtiska ir arī ierastās valodu mācību vides maiņa – angļu valodas nodarbības Rīgas Zooloģiskajā dārzā vai Kurzemes pļavā ir kas bērnam pavisam jauns un nebijis…

8. Ko bērnam dot līdzi uz diennakts nometni?
Obligāti ar bērna spēkiem paceļamā ceļojuma somā jāieliek: vasaras vējjaka un lietus izturīgs apģērbs; apavi lietainam laikam (var būt arī gumijas zābaki), sportam un karstam laikam (sandales); apģērbs vēsākam (svīteris, garās bikses) un karstākam laikam (T krekli, šorti); peldkostīms/peldbikses (ja nometnē būs iespēja doties peldēties); galvassega (karstam laikam); ērts apģērbs sportošanai; naktsveļa; maiņas apakšveļa un zeķes (maisiņš netīrajai veļai); drēbes, kuras var izmantot „trakākām rotaļām”; pretodu līdzeklis; saulesbrilles, lukturītis ar baterijām. Nepieciešami ir arī personīgās higiēnas piederumi: zobu birste un zobu pasta, ziepes vai dušas želeja, šampūns, sauļošanās krēms, dvielīši (2 gab.), ķemme, spogulītis, kabatlakatiņi un citi piederumi pēc bērna vēlmēm un vajadzības.

Ja ir vēlme, tad var ņemt arī savus rakstāmpiederumus, saulesbrilles, brilles peldēšanai, kādu spēli vai sagatavot kādu rotaļu, ko iemācīt pārējiem nometnes dalībniekiem. Pirmās nometnes dalībnieki droši var ņemt savu mīļāko rotaļlietu.
Lai justos maksimāli ērti, ir nepieciešama arī neliela kabatas nauda našķiem un atbilstoši nometņu programmai izpildīts mājasdarbs (ja tāds tika definēts) un citi piederumi pēc vajadzības.

9. Vai varēs sazināties ar bērnu nometnes laikā?
Protams, tādas iespējas būs neatkarīgi no tā, vai bērnam dosiet līdzi mobilo tālruni (ja viņš spēs par to parūpēties, nepazaudēs) vai arī viņa tālrunis paliks mājās.
Ja nometņu dalībniekam mobilais tālrunis ir līdzi, tad vēlams ar viņu sazināties brokastu laikā, pusdienlaikā vai pievakarē, kad bērni nav nodarbībās, radošajās darbnīcās vai pārgājienos u. c.
Ja tālrunis ir palicis mājās, vecāki droši var zvanīt nometņu vadītājiem, kas dalībnieku noteikti paaicinās uz sarunu ar mājiniekiem.
Noteikti vecākiem nevajag satraukties, ja bērns neatbild uz zvaniem – tā notiek ļoti bieži. Tā gadās vai nu tādēļ, ka tālruņa saimnieks to ir atstājis istabiņā, vai arī dažreiz bērns ir tik ļoti iejuties notiekošajā, ka vecākiem vēlas atzvanīt vēlāk, jo šobrīd jūtas ļoti aizņemts.