Kā izvēlēties bērnam piemērotāko vasaras nometni?

Līdz vasaras brīvlaikam nu jau ir palicis pavisam maz un vecākiem ir pēdējais laiks sākt domāt, kur un ko darīs viņu bērni, kamēr viņiem pašiem būs jāstrādā. Būtu jau ļoti jauki, ja vasaras brīvdienas tiktu pavadītas lietderīgi un iegūti jauni draugi, apgūtas jaunās iemaņas, kas pēcāk noderēs skolas gaitās.

Bet kā izvēlēties bērnam piemērotāko vasaras nometni? Piedāvājumu klāsts ir tik plašs, daudzpusīgs un interesants. Sev izvēlēties būtu pavisam vienkārši, bet kā ieinteresēt savu atvasi?

Protams, ja gribam, lai bērns nometni apmeklētu ar prieku un aizrautību, jāņem vērā viņa vēlmes. Mazos sportistus taču nesūtīsim uz daiļlasīšanas vai deju nometni. Savukārt bērnus, kuriem patīk radošas nodarbes, diez vai aizraus basketbolistu ikdienas treniņi.

Un noteikti vecākiem rodas daudz un dažādi jautājumi, kurus izrunāt ģimenes lokā un, kurus var arī pajautāt pašiem nometņu organizatoriem.

Ja nometnes pieredze ir pirmā, tad noteikti nav pavisam viegli orientēties piedāvāto vasaras nometņu klāstā. Un vienmēr māc šaubas vai tas ir droši, vai bērnam patiks, vai viņš tur nejutīsies viens un nevienu nepazīs. Protams, satraukums mazliet būs, bet tikai īsu brīdi. Nometnes vada pieredzējuši pasniedzēji, entuziasti, pedagogi, kuru lielākais prieks ir darbs ar bērniem. Un viņi noteikti būs tie, kuri palīdzēs jūsu atvasei iejusties šajā pieredzes bagātajā, nezināmajā un interesantajā vasaras piedzīvojumā. 

Izlasot nometnes programmas aprakstu, vecākiem bieži vien šķiet, ka bērnam šī nometne varētu patikt, bet noteikti vajadzētu par to runāt arī ar bērniem. Jāizskaidro, kāda ir viena vai otra nometne. Protams, var radīt bērnos vairāk interesi, mazliet arī “pareklamējot” jomu, kas pašiem liekas interesanta, piemēram – “Tu iemācīsies peldēt un pēc tam vasarās varēsi strādāt pludmales patruļā” vai arī – “Mēs nākamvasar plānojam doties ceļojumā uz Parīzi un es priecāšos, ja Tu būsi mans tulks, jo es nesaprotu ne vārda franciski”. Taču nekādā gadījumā neuzspiediet bērnam savu gribu, viņam pašam ir jāvēlas doties uz nometni.

Mēs noteikti saprotam, ka vasaras nometnes bērniem ir lielisks veids, kā iegūt noteiktas zināšanas, apgūt valodas, uzlabotu fizisko formu, dotos ekskursijās. Un tajā laikā, kad vecāki vasarās strādā, viņu atvases lieliski pavada laiku, iegūstot jaunu pieredzi. Nometņu nosaukumi ir tik dažādi un reizēm pietiek tikai ar to, lai radītu bērnā interesi. Bet tomēr, ja jūsu viedokļi atšķiras, palīdziet bērnam ar izvēli, izskaidrojiet atšķirības, ieinteresējiet. Starp citu, lielākā daļa nometņu ir ļoti daudzpusīgas, valodas tiek apvienotas ar ceļojumiem, eksperimenti ar valodām, sports ar pārgājieniem un valodām.

Kādu nometni izvēlēties šovasar?
Kā izvēlēties bērnam piemērotāko vasaras nometni?

Starp citu – vienmēr pastāv iespēja doties ar savu jaunieti vai mazo kopā uz nometnes organizatoru biroju un kopā visu izrunāt. Bērnam būs iespēja redzēt telpas, kur notiek nometne, iepazīsies ar nometnes organizatoriem un viņš pats varēs pajautāt visu, ko vēlēsies.

Noteikti ir vērts vairākkārt izlasīt nometnes programmu, noskaidrot vai organizatori ir uzticami, izlasīt atsauksmes.

Svarīgs ir fakts, ka bērniem vajadzētu saprast, ka vasaras nometne nav paredzēta zināšanu “iekalšanai”, ka tā būs zināšanu apguve jautrās rotaļās, interesantās nodarbēs, kopā ar citiem bērniem, kuri noteikti kļūs par draugiem. Tā būs jaunu zināšanu apguve caur pieredzi, kas vieglāk paliks atmiņā.

Bērniem ļoti vērtīgas ir valodu nometnes, jo tieši šajā vecumā spēja komunicēt ir viena no vissvarīgākajām prasmēm. Jo agrāk bērni sāk mācīties svešvalodas, jo ātrāk viņi tās apgūst. Un apgūstot vienu svešvalodu, katra nākamā nebūs vairs tik liels izaicinājums.

Atcerieties paši – skolas laikā uz ķīmijas, fizikas un bioloģijas nodarbībām gājām ļoti lēni, pa ceļam izdomājot dažādus iemeslus, kādēļ neaiziet līdz kabinetam. Vasaras nometnēs, kas paredzētas jaunajiem zinātniekiem, šie stereotipi par dabas zinātņu grūto apgūšanu tiks lauzti. Nometnes laikā bērniem ir iespēja iepazīt medicīnu, bioloģiju, ķīmiju, izzināt procesus, veicot dažādus eksperimentus un iepazīstot noslēpumaino un brīnumaino zinātnes pasauli.

Sporta nometnes – tās noderēs jebkuram. Mūsdienās mēs bieži pārvietojamies ar dažādiem transportlīdzekļiem. Pastaigas dabā bieži vien tiek aizmirstas ikdienas aizņemtības dēļ. Bet kustoties bērns iepazīst pasauli, apzinās savas spējas un iespējas, sāk ticēt sev. Sports der jebkuram, it īpaši bērniem, kuri ir ļoti emocionāli un, kuriem jāiemācās tikt galā ar stresu. Sporta nometņu mērķis nav tikai treniņi, tas ir arī iepazīšanās ar dažādiem sporta veidiem, drosmes, vēlmes izmēģināt jauno, pabeigt līdz galam iesākto, disciplīnas izkopšana. Tā ir jautrība, komanda un individuālās uzvaras.

Nometnes izvēle ir ģimenes kopīgs komandas darbs un lēmums. Esam pārliecināti, ka tā noteikti nebūs tik grūta. Un noteikti būs laiks vasarā doties arī pie mīļās vecmāmiņas un dalīties jaukajos iespaidos par nometnē pieredzēto, apgūto vai uzspēlēt kopā ar vecmāmiņu futbolu, vai pat iemācīt viņai virtuvē uzorganizēt vulkāna izvirdumu.

Skrivanek rīko vasaras nometnes jau vairāk nekā desmit gadu. Vairāk par Skrivanek aktīvās atpūtas un valodu nometnēm skaties šeit.