Vai Tavs bērns ir gatavs vasaras nometnei?
Nav šaubu tas noteikti ir svarīgākais jautājums, ja ģimenes atvasei šī būs pirmā nometne un visai ģimenei tā būs pirmā pieredze. Tas noteikti nav vienīgais jautājums, kas būs jāizrunā ģimenes “kopsapulcē”. Vasaras bērnu nometne patiesi ir lielisks veids kā bērniem lietderīgi un izglītojoši pavadīt vasaras brīvlaiku. Dažiem tā būs viena nedēļa, dažiem varbūt pat visa vasara dažādās nometnēs. Protams, vecākiem tas, ka jūsu bērns atrodas nometnē, kur ir gan pieskatīts, gan paēdis, gan piedalās jautrās nodarbēs, iegūst jaunas pieredzes un draugus, ir liels atbalsts, jo īpaši, ja visa vasara paiet darbā. Bērns vai jaunietis “viens pats mājās” – tas ir stress, neskaitāmi zvani, kontrole, pārdzīvojumi un beigu beigās viens otru esam nokaitinājuši ar pārmērīgu uztraukšanos un uzmanību.
Mūsu bērni ir ļoti dažādi un neviens cits, kā vecāki viņus tik labi nepazīst, tāpēc domājot par bērna labsajūtu, vispirms nevajadzētu paļauties uz citu klases bērnu pieredzi.
Bērna vecumam, pieņemot lēmumu par nometnes izvēli, ir būtiska nozīme. Pirmsskolas laiks ir ļoti sensitīvs, viegli ievainojams vecums, kas saistās ar bailēm no nezināmā, iziešanu ārpus drošā robežām. Tas bērnā var izraisīt gan sajūsmu, gan bailes un nedrošību. Tāpēc tikai vecāki spēj pieņemt bērnam vislabvēlīgāko lēmumu. Ja vecāki nav pārliecināti, vai bērns ir gatavs nedēļu ilgai prombūtnei, ir ieteicams sākt ar pusdienas vai dienas nometnēm. Savukārt, domājot par iespēju sūtīt bērnu uz diennakts nometni, ir ieteicams pakāpeniski pavērot, kā bērns reaģē un jūtas, pa nakti paliekot pie vecvecākiem vai pie draugiem. Ļoti labs variants būtu iespēja uz pirmo nometni doties kopā ar draugu, jo tas var abpusēji sniegt papildu drošības izjūtu.
Sākotnēji vismaz teorētiski vajadzētu bērnu iepazīstināt ar stāstu, kas ir nometne, ko tajās dara, kā tas notiek. Katru gadu Latvijā ir pieejamas neskaitāmas dažādas tematikas, dažādu laiku nometnes – pusdienas, pilnas dienas un pat diennakts.
Ja arī pēc šīs sarunas tavs bērns nevēlas un kategoriski atsakās doties uz nometni, labāk šādā situācijā nogaidīt, kad viņš pats izrādīs interesi. Bērna vēlme un psiholoģiskā gatavība doties uz nometni ir liela daļa no veiksmes stāsta.
Ja arī pats jūti satraukumu par gaidāmo notikumu, centies to neizrādīt un priecājies par gaidāmo nometni kopā ar bērnu. Satraukums noteikti būs!
Ļoti svarīgi ir saprast, kā rīkosies jūsu atvase dažādās situācijās. Ja bērnam rodas problēma, kuru viņš pats nespēj atrisināt, viņam ir jāzina, kur un kā lūgt palīdzību. Tas ir ļoti būtiski! Arvien biežāk nometnēs tiek ieviests noteikums, ka vecākiem drīkst zvanīt vienu reizi dienā – pārējā laikā telefoni tiek glabāti pie audzinātāja, lai visi bērni varētu produktīvi iesaistīties nometnes aktivitātēs. Tāpēc vecākiem ir jāpārrunā ar bērnu, ko darīt, kad viņš nevarēs sazvanīt mammu vai tēti. Bērnam ir jāiemāca, kādos gadījumos viņam ir jāmēģina pašam atrisināt situāciju un kādos gadījumos viņam ir jālūdz palīdzība.
Ja bērns ir introverts, tas nenozīmē, ka bērnu nevar sūtīt uz nometni, vienkārši ir jāpabrīdina nometnes vadītājs – pedagogs noteikti zinās, kā šādu bērnu iesaistīt aktivitātēs.
Ja vecāki zina, ka viņu bērns ir ļoti aktīvs un nevaldāms, tad nometne šo uzvedību tikai pastiprinās, jo sveša, nezināma situācija vienmēr paaugstina stresa līmeni un akcentē raksturu, kā arī uzvedību. Taču tas arī nav iemesls nelaist bērnu uz nometni. Svarīgi ir pārrunāt to ar nometnes vadītāju. Kā veidot sadarbību ar šo bērnu – tālāk jau tā ir nometnes vadītāja kompetence.
Mēdz būt situācijas, kad bērns tiek pierunāts apmeklēt kādu vecāku izvēlētu bērna izaugsmei noderīgu nometni. Klasiskā kļūda ir tā, ka vecāki izvēlas bērnam nometni, bet savu izvēli ar bērnu nepārrunā. Ne vienmēr, bet sekas var būt – un tās parādīsies bērna uzvedībā jau nometnes laikā, kad bērns terorizēs gan vecākus, gan audzinātājus un konfliktēs ar citiem bērniem. Šī kļūda arī pēc nometnes bērnā var atstāt traumatisku pieredzi, turpmāku izvairīšanos no nometņu apmeklēšanas vai bailes no jaunā un nezināmā. Un kļūda varbūt ir bijusi tikai vecāku nepareizi izdarītajā nometnes izvēlē.
Protams, izvēli izdarīsiet jūs, vecāki, bet tam noteikti vajadzētu būt komandas darbam. Pirmajai pieredzei par uzticēšanos, motivēšanu, atbalstu, intereses izrādīšanu savam bērnam. Un tas būs tikai sākums lieliskām vasarām un nākamo vasaras nometņu laika gaidīšanai vesela gada garumā
.Ja bērns ar lielāko prieku pieņem došanos uz nometni, tad pirms došanās uz to, jo īpaši, ja tā ir bērna pirmā reize, noteikti vajadzētu ar viņu pārrunāt nometnes norisi un dažādas situācijas, kuras var notikt nometnes laikā, kā tajās rīkoties. Nometne ir vieta, kur bērns apgūst arī patstāvību un mācās veidot attiecības jaunā kolektīvā ar jauniem draugiem, kas būs noderīgas prasmes arī turpmākajā dzīvē. Svarīgi ir izvairīties no solījumiem, ka, “ja nepatiks, brauksim tev pakaļ”. Tas bērnu jau pirms nometnes noskaņos padoties pie pirmajām grūtībām un visticamāk šādu zvanu vecāki arī saņems. Ja tomēr vecāki pieņem lēmumu sūtīt bērnu uz nometni, apzinoties, ka riskē, tad ir jābūt gataviem, ka nometnes vadītājs otrajā vai trešajā nometnes dienā var palūgt braukt bērnam pakaļ, jo bērns nespēj regulēt savas emocijas un uzvedību.
Skrivanek rīko vasaras nometnes jau vairāk nekā desmit gadu. Vairāk par Skrivanek aktīvās atpūtas un valodu nometnēm skaties šeit.